Sławomir Kownacki Prezesem Polskiego Związku Judo

Pan Ryszard Janiszewski po swoim wystąpieniu na Prezesa zadecydował o odstąpieniu od kandydowania i przekazał swoje głosy na Pana Sławomira Kownackiego.

Kownacki otrzymał w głosowaniu poparcie 119 delegatów, czyli 53 proc. Wyprzedził Juliusza Kowalczyka (80 głosów) i Michała Adamca (25).

– Czas na to, aby judo – jako dyscyplina sportu najbliższa memu sercu – zyskało właściwe miejsce na mapie świadomego budowania produktu sportowego w naszym kraju – to jedno z haseł wyborczych 52-letniego Kownackiego, który ma szansę jako sędzia pojechać na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro. Znajduje się w czołówce rankingu światowego.

Od jesieni poprzedniego roku Polskim Związkiem Judo kierował Radziewski, prawnik wyznaczony przez sąd. Wcześniej okazało się, że wybór kierownictwa w 2012 roku (ponownie szefem został Wiesław Błach) został dokonany wadliwie. Kurator, z pomocą wielu osób, zorganizował w poprzedni weekend Puchar Świata mężczyzn na Torwarze, a impreza zakończyła się sukcesem sportowym; pierwsze miejsce zajął Maciej Sarnacki (+100 kg).

W niedzielę Radziewski zakończył pełnienie swej funkcji, a nowym prezesem został Kownacki, dotychczas współpracujący w zarządzie z Błachem, który tym razem nie startował w wyborach.

– Istotne jest przygotowanie odpowiedniej struktury szkoleniowej. Ogromną szansą dla rozwoju judo jest program, który wprowadziłby je do każdej szkoły – to tylko niektóre z pomysłów Kownackiego, który zapowiada również oddłużenie Polskiego Związku Judo.

Nowy sternik związku urodził się 30 czerwca 1962 roku. Jest absolwentem Akademii Rolniczej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu stosowanej psychologii sportu, jest również dyplomowanym menedżerem sportu. W latach 1979-1989 był zawodnikiem AZS AWF Wrocław, brązowym medalistą MP juniorów, wielokrotnym drużynowym mistrzem Polski. Uprawnienia sędziowskie zdobył w 1979 roku, a sędzią kontynentalnym jest od 1999. Od 2000 roku sędziował dziesięć razy mistrzostwa Europy, a także tak prestiżowe turnieje, jak Grand Slam i Grand Prix.

W trakcie niedzielnego kongresu minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 22 lutego Tadeusza Kochanowskiego, współtwórcy i pierwszego prezesa Polskiego Związku Judo.

za judoinfo.pl i wp/sport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *